  • Mfr # M24690.080.0035
  • Zoro # G9901215
Key Features
Oval Head
Phillips Drive
System of Measurement
Metric
Drive Size
#4
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Tensile Strength
60,900 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M24690.080.0035
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M8-1.25
Fastener Length
35 mm
Drive Size
#4
Head Height
6.65 mm
Head Dia.
14.5 mm
Screw Size
M8
Head Width
15.8 mm
Maximum Head Height
6.65 mm
Maximum Head Width
15.8 mm
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Oval
Drive
Phillips
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 966, DIN EN ISO 7047
Item
Machine Screw
Head Angle (Deg.)
90
Rockwell Hardness
B71 to B95
Pack Size
Small
Thread Pitch
1.25 mm
Thread Fit
6g
Thread Type
Coarse
Dimensional Standards
DIN 966H, DIN EN ISO 7047
Material Grade/Class
Class 4.8
Type
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Oval, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Phillips, Thread Size M8x1.25, Fastener Length 35 mm, Head Width 15.8 mm, Head Height 6.65 mm, Drive Size #4, Tensile Strength 60,900 psi, Dimensional Standards DIN 966H, DIN EN ISO 7047, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 15.8 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 6.65 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100