  • Mfr # M51340.080.0050
  • Zoro # G9094836
Drive Size
#4
Tensile Strength
101,526 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M51340.080.0050
Fastener Length
50 mm
Drive Size
#4
Head Height
6 mm
Head Dia.
16 mm
Maximum Head Width
16 mm
Head Width
16 mm
Maximum Head Height
6 mm
Tensile Strength
101,526 psi
Thread Pitch
1.25 mm
Description
Machine Screw, Head Type Cheese, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M8x1.25, Fastener Length 50 mm, Head Width 16 mm, Head Height 6 mm, Drive Size #4, Tensile Strength 101,526 psi, Dimensional Standards DIN 7985H, DIN EN ISO 7045, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Maximum Head Width 16 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 6 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric