  • Mfr # M24670.080.0050
  • Zoro # G9980345
Drive Size
#4
Tensile Strength
58,015 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M24670.080.0050
Thread Size
M8-1.25
Fastener Length
50 mm
Drive Size
#4
Head Dia.
14.5 mm
Head Height
4.65 mm
Screw Size
M8
Head Width
15.8 mm
Maximum Head Height
4.65 mm
Maximum Head Width
15.8 mm
Tensile Strength
58,015 psi
Rockwell Hardness
B67 to B99
Thread Pitch
1.25 mm
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Phillips, Thread Size M8x1.25, Fastener Length 50 mm, Head Width 15.8 mm, Head Height 4.65 mm, Drive Size #4, Tensile Strength 58,015 psi, Dimensional Standards DIN 965H, DIN EN ISO 7046, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 15.8 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 4.65 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 25