  • Mfr # PKM8125-60PHS-01
  • Zoro # G5549168
Free Shipping & Returns
Key Features
Pan Head
Slotted Drive
Tensile Strength
26,800 psi
Standards
ISO 9001:2008
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
PKM8125-60PHS-01
Fastener Length
60 mm
Head Height
4.75 mm
Head Dia.
7.5 mm
Screw Size
M8
Head Width
7.5 mm
Overall Length
64.75 mm
Recommended Hole Size
8 mm
Maximum Head Height
4.75 mm
Maximum Head Width
7.5 mm
Metric
Head Type
Pan
Drive
Slotted
Tensile Strength
26,800 psi
Standards
ISO 9001:2008
Item
Machine Screw
Rockwell Hardness
M103
Temp. Range (F)
-50 Degrees to 500 Degrees F
Thread Pitch
1.25 mm
Dimensional Standards
Pack Size
Small
-50 Degrees F
For Use in Systems
Automotive Parts, Electronics, Washing Machines
Thread Style
Fully Threaded
Includes Nut
Nut Not Included
Includes Washer
Washer Not Included
Resistance Properties
Head Style
Round
Type
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material PEEK, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M8x1.25, Fastener Length 60 mm, Head Width 7.5 mm, Head Height 4.75 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 26,800 psi, Dimensional Standards ISO 9001:2008, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 7.5 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 4.75 mm