  • Mfr # PKM8125-65PHS-01
  • Zoro # G5604763
Free Shipping & Returns
Key Features
Pan Head
Slotted Drive
Tensile Strength
26,800 psi
Standards
ISO 9001:2008
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
PKM8125-65PHS-01
Fastener Length
65 mm
Head Height
4.75 mm
Head Dia.
7.5 mm
Head Width
7.5 mm
Screw Size
M8
Overall Length
69.75 mm
Maximum Head Width
7.5 mm
Maximum Head Height
4.75 mm
Recommended Hole Size
8 mm
Metric
Head Type
Pan
Drive
Slotted
Tensile Strength
26,800 psi
Standards
ISO 9001:2008
Item
Machine Screw
Temp. Range (F)
-50 Degrees to 500 Degrees F
Rockwell Hardness
M103
For Use in Systems
Automotive Parts, Electronics, Washing Machines
Thread Type
Coarse
Thread Pitch
1.25 mm
Includes Washer
Washer Not Included
500 Degrees F
Pack Size
Small
Dimensional Standards
Includes Nut
Nut Not Included
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Resistance Properties
Head Style
Round
Type
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material PEEK, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M8x1.25, Fastener Length 65 mm, Head Width 7.5 mm, Head Height 4.75 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 26,800 psi, Dimensional Standards ISO 9001:2008, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 7.5 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 4.75 mm