  • Mfr # MFSM24RX
  • Zoro # G4124041
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Steel
Features
Indoor and Outdoor Use, Permanent Magnetism
Handle Material
Steel
Width
30 1/4 in
Pull Capacity
160 lb
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MFSM24RX
Country of Origin
China
Dimensions
Width
30 1/4 in
Magnet Length
24 in
Wheel Diameter
6 in
Overall Height
Magnet Depth
7 1/2 in
Magnet Height
1 3/4 in
Details
Item
Magnetic Floor Sweeper
Material
Features
Handle Material
Pull Capacity
160 lb
Product Type
Magnetic Floor Sweeper
Housing Material
Aluminum
Magnetic Release Type
Lever
Magnetic Pull Capacity - Maximum
400 lb
Ground Clearance - Maximum
4 in