  • Mfr # 23188R150-A2
  • Zoro # G6389056
/ea
Free Shipping & Returns
Height
1.5 in
Width
24 in
Bearing Bar Thickness
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
23188R150-A2
Height
1.5 in
Width
24 in
Bearing Bar Thickness
0.188 in
Span (Length) - Grating
24 in
Overall Width
24 in
Overall Length
24 in
Overall Height
1 1/2 in
Cross Bar Spacing
4 in
Span
24"
Load Capacity
987 lb
Shape
Square
Weight
3.01 lb/sq ft
Description
Aluminum Bar Grating, Aluminum, 6063, Square, 24 in Overall Length, 24 in Overall Width, 0.188 in Bearing Bar Thickness, Top Surface Serrated, Bearing Bar Spacing 1 1/4 in, Cross Bar Spacing 4 in, Weight 3.01 lb/sq ft, Standards ISO 9001:2015 Certified, Minimum Temperature Not Applicable, Maximum Temperature Not Applicable, Application Marine, Mezzanine Floors, Sewage and Waste Treatment Plants, Walkways, For Use Indoors/Outdoors Outdoor, Includes Mounting Hardware Mounting Hardware Not Included