  • Mfr # 23188R100-A6
  • Zoro # G6765805
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum
Surface
Serrated
Height
1 in
Width
24 in
Bearing Bar Thickness
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
23188R100-A6
Country of Origin
China
Dimensions
Height
1 in
Width
24 in
Bearing Bar Thickness
0.188 in
Span (Length) - Grating
72 in
Deflection @ Unsupported Length
See Load Table
Overall Length
6 ft
Overall Height
1 in
Overall Width
24 in
Details
Material
Aluminum
Surface
Serrated
Bearing Bar Spacing
1 1/4 in
Cross Bar Spacing
4 in
Item
Aluminum Bar Grating
Span
72"
Shape
Rectangular
Top Surface
For Use Outdoors
Yes
Application
Marine, Mezzanine Floors, Sewage and Waste Treatment Plants, Walkways
Includes Mounting Hardware
Mounting Hardware Not Included
System of Measurement
Inch
Weight
1.71 lb/sq ft
Material Grade
6063
Standards
ISO 9001:2015 Certified
Load Capacity
421 lb
For Use Indoors/Outdoors
Outdoor
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Certifications Included
No Certificates Included
Description
Aluminum Bar Grating, Aluminum, 6063, Rectangular, 6 ft Overall Length, 24 in Overall Width, 0.188 in Bearing Bar Thickness, Top Surface Serrated, Bearing Bar Spacing 1 1/4 in, Cross Bar Spacing 4 in, Weight 1.71 lb/sq ft, Standards ISO 9001:2015 Certified, Minimum Temperature Not Applicable, Maximum Temperature Not Applicable, Application Marine, Mezzanine Floors, Sewage and Waste Treatment Plants, Walkways, For Use Indoors/Outdoors Outdoor