  • Mfr # 23188R150-B6
  • Zoro # G7093782
/ea
Free Shipping & Returns
Height
1.5 in
Width
36 in
Bearing Bar Thickness
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
23188R150-B6
Height
1.5 in
Width
36 in
Bearing Bar Thickness
0.188 in
Span (Length) - Grating
72 in
Overall Width
36 in
Overall Length
6 ft
Overall Height
1 1/2 in
Cross Bar Spacing
4 in
Span
72"
Load Capacity
987 lb
Shape
Rectangular
Weight
3.01 lb/sq ft
Description
Aluminum Bar Grating, Aluminum, 6063, Rectangular, 6 ft Overall Length, 36 in Overall Width, 0.188 in Bearing Bar Thickness, Top Surface Serrated, Bearing Bar Spacing 1 1/4 in, Cross Bar Spacing 4 in, Weight 3.01 lb/sq ft, Standards ISO 9001:2015 Certified, Minimum Temperature Not Applicable, Maximum Temperature Not Applicable, Application Marine, Mezzanine Floors, Sewage and Waste Treatment Plants, Walkways, For Use Indoors/Outdoors Outdoor