  • Mfr # Q50T3/CL/SCD-1PK
  • Zoro # G6533593
/ea
Key Features
Voltage
12V
Watts
50 W
Bulb Base Type
2-Pin (G8)
Bulb Shape
T3
Bulb Housing
Glass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
Q50T3/CL/SCD-1PK
Country of Origin
China
Dimensions
Max Overall Bulb Length
1-3/4"
Max. Overall Bulb Length
1-3/4"
Light Bulb Dia.
3/8"
Bulb Dia.
1/2 in
Overall Length
1 3/4 in
Details
Item
Halogen Bulb
Voltage
12V
Watts
50 W
Bulb Base Type
2-Pin (G8)
Bulb Shape
T3
Bulb Housing
Glass
Color Temperature
2800K
Dimmable
No
Lumens
850 lm
Rated Life
2,000 hr
Light Technology
Halogen
Standards
RoHS Compliant
Light Color
White
Replaces
Bulb Q50T3//CL/SCD
Trade Number
Q50T3/CL/SCD
Indoor/Outdoor Usage
Indoor/Semi-Protected Outdoor
High Output
No
Bulb Start Type
Line Voltage
Shatter-Resistant
Rough Service
Bulb Finish
Clear
For Enclosed Fixtures
Bulb Amps
4170mA
Bulb Primary Application
General Purpose
Average Bulb Life
2000 hr.
Lighting Technology
Halogen
Bulb Power Source
Direct Wired
Light Distribution
Spot
Wattage Equivalency
50W INC
Overall Bulb Shape
T
Overall Bulb Base Type
2-Pin
Amps
4.16 A
Incandescent Wattage Equivalency
50 W
Description
Formerly LumaPro.
Halogen Bulb, Bulb Base Type 2-Pin (G8), Bulb Beam Angle Not Applicable, Bulb Dia. 1/2 in, Bulb Housing Glass, Bulb Shape T3, Color Rendering Index Not Applicable, Color Temperature 2800K, Incandescent Wattage Equivalency 50 W, Lumens 850 lm, Light Technology Halogen, Overall Length 1 3/4 in, Shatter-Resistant No, Trade Number Q50T3/CL/SCD, Voltage 12V, Watts 50 W, Rated Life 2,000 hr, Bulb Finish Clear, Dimmable No, For Enclosed Fixtures No, Light Color White, Rough Service No