  • Mfr # F13BX/827/ECO
  • Zoro # G1293476
/ea
Key Features
Voltage
Ballast Dependent
Watts
13 W
Bulb Base Type
2-Pin (GX23)
Bulb Shape
T4
Bulb Housing
Glass/Metal
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
F13BX/827/ECO
Country of Origin
China
Dimensions
Bulb Manufacturers Warranty Length
1 yr
Overall Length
7 in
Bulb Dia.
1/2 in
Nominal Length
7.0 in
Details
Item
Compact Fluorescent Bulb
Voltage
Ballast Dependent
Watts
13 W
Bulb Base Type
2-Pin (GX23)
Bulb Shape
T4
Bulb Housing
Glass/Metal
Color Temperature
2700K
Dimmable
No
Lumens
825 lm
Rated Life
10,000 hr
Light Technology
Fluorescent
Standards
Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards, TCLP Compliant
Shatter-Resistant
No
Bulb Designation
F13BX/827/ECO
Bulb Primary Application
General Purpose
Bulb Start Type
Preheat
Color Rendering Index
82
Light Appearance
2700 to 2999K, Soft White
Rough Service
Bulb Power Source
Plug and Play
Three-Way
Bulb Minimum Starting Temperature
32 Degrees F
Features
Energy Saver
Color Tuning
Bulb Finish
Frosted
Incandescent Wattage Equivalency
60 W
Light Color
White
Description
Compact Fluorescent Bulb, Bulb Base Type 2-Pin (GX23), Bulb Finish Frosted, Trade Number F13BX/827/ECO, Bulb Shape T4, Color Rendering Index 82, Color Temperature 2700K, Incandescent Wattage Equivalency 60 W, Lumens 825 lm, Bulb Housing Glass/Metal, Light Technology Fluorescent, Shatter-Resistant No, Voltage Ballast Dependent, Watts 13 W, Bulb Beam Angle Not Applicable, Three-Way No, Rough Service No, Dimmable No, Bulb Power Source Plug and Play, Light Color White