  • Mfr # BULK-RS-N70-100
  • Zoro # G2449169
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-N70-100
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
1 in
Rubber Length
10 ft
Overall Length
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
1 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 707
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Material
Maximum Temperature
250 Degrees F
Oil Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Adhesive Type
Plain Backing
Water Resistance
Good
Density
1.5 g/cc
Tear Strength
20 N/mm
Abrasion Resistance
Weather Resistance
Excellent
Minimum Temperature
Tensile Strength
1,000 psi
Shape
Strip
Compression Set
33 %
Texture
Smooth
Chemical Resistance
Fair
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 707, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 1 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in, Abrasion Resistance Good