  • Mfr # BULK-RS-N70-164
  • Zoro # G2449388
/ea
Key Features
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-N70-164
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
2 in
Rubber Length
10 ft
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
Overall Width
2 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 707
Grade
Standard
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Tensile Strength
1,000 psi
Tear Strength
20 N/mm
Minimum Temperature
Minimum Adhesive Temperature
Adhesive Type
Acrylic
Shape
Strip
Texture
Smooth
Chemical Resistance
Fair
Compression Set
33 %
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Good
Oil Resistance
Weather Resistance
Excellent
Density
1.5 g/cc
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 707, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 2 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in, Abrasion Resistance Good