  • Mfr # BULK-RS-N70-174
  • Zoro # G2449363
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N70-174
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
2 in
Rubber Length
10 ft
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
2 in
Overall Length
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 707
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Material
Chemical Resistance
Fair
Maximum Temperature
250 Degrees F
Water Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Abrasion Resistance
Good
Density
1.5 g/cc
Adhesive Type
Acrylic
Shape
Strip
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Texture
Smooth
Compression Set
33 %
Oil Resistance
Minimum Temperature
Tensile Strength
1,000 psi
Tear Strength
20 N/mm
Minimum Adhesive Temperature
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 707, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 2 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in, Abrasion Resistance Good