  • Mfr # PKM12175-30HH-01
  • Zoro # G5565712
Key Features
External Hex Drive
Not Graded Material Grade/Class
Head Width
11 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PKM12175-30HH-01
Fastener Length
30 mm
Head Width
11 mm
Head Height
9 mm
Min. Thread Length
30 mm
Head and Washer Height
7.5 mm
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Not Graded
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
ANSI/ASME B18.6.3
Item
Hex Head Cap Screw
Temp. Range
-50 Degrees to 500 Degrees F
Tensile Strength
28,600 psi
Rockwell Hardness
D87.5
Proof Load
197 N/sq mm
-50 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Maximum Temperature
500 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
1.75 mm
Dimensional Standards
ASME B18.6.3
Fastener Industry Standards
ANSI/ASME B18.6.3
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material PEEK, Material Grade Not Graded, Fastener Finish Anodized, Dia./Thread Size M12-1.75, Fastener Length 30 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards ANSI/ASME B18.6.3, Head Type Standard, Min. Thread Length 30 mm, Head Height 9 mm, Head Width 11 mm, Package Quantity 10