  • Mfr # M51010.240.0080
  • Zoro # G5617044
Thread Size
M24-3.00
Head Width
36 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M51010.240.0080
Thread Size
M24-3.00
Fastener Length
80 mm
Head Width
36 mm
Min. Thread Length
80 mm
Head Height
15 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Threadlocker Maximum Temperature
3 mm
Manufacturer Location
Screw Industry Standards
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A2, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M24-3.00, Fastener Length 80 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 80 mm, Head Height 15 mm, Head Width 36 mm, Package Quantity 5