  • Mfr # M12348.330.0001
  • Zoro # G2861008
Material Grade/Class
Class 8
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M12348.330.0001
Thread Size
M33-3.50
Hex Height
33 mm
Hex Width
50 mm
Width Across Flats
50.0 mm
Dia./Thread Size
M33-3.50
Nut Height
33.0 mm
Material Grade/Class
Class 8
Description
Lock Nut, Finish Zinc-Plated, Material Steel, Material Grade/Class Class 8, Thread Size M33x3.50, Hex Width 50 mm, Hex Height 33 mm, Lock Type Nylon Insert, Dimensional Standards D985, System of Measurement Metric, Hex Type Standard Hex, Thread Direction Right Hand, Pack Size Small Pack, Rockwell Hardness 30, Package Quantity 2