  • Mfr # GR-N1.60X020.1/25
  • Zoro # G3409920
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
GR-N1.60X020.1/25
Nominal Inside Dia.
20.1 mm
Actual Inside Dia.
20.1 mm
Nominal Outside Dia.
23.3 mm
Actual Width
1.6 mm
Actual Outside Dia.
23.3 mm
Nominal Width
1.6 mm
Outside Diameter - Actual
23.3 mm
Inside Diameter - Nominal
20.1 mm
Inside Diameter - Actual
20.1 mm
Width - Actual
1.6 mm
Cross-Section Width
1.6 mm
Outside Diameter - Nominal
23.3 mm
Durometer
70A
Description
O-Ring, Not Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 20.1 mm, Nominal Width 1.6 mm, Actual Inside Dia. 20.1 mm, Actual Width 1.6 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Meets/Exceeds NBR 70, Nominal Outside Dia. 23.3 mm, Actual Outside Dia. 23.3 mm, FDA Approved Not FDA Compliant, Application Standard