  • Mfr # GR-N2.00X019/25
  • Zoro # G3409677
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
GR-N2.00X019/25
Nominal Inside Dia.
19 mm
Actual Inside Dia.
19 mm
Nominal Outside Dia.
23 mm
Actual Width
2 mm
Actual Outside Dia.
23 mm
Nominal Width
2 mm
Cross-Section Width
2 mm
Inside Diameter - Actual
19 mm
Outside Diameter - Actual
23 mm
Outside Diameter - Nominal
23 mm
Width - Actual
2 mm
Inside Diameter - Nominal
19 mm
Durometer
70A
Description
O-Ring, Not Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 19 mm, Nominal Width 2 mm, Actual Inside Dia. 19 mm, Actual Width 2 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Meets/Exceeds NBR 70, Nominal Outside Dia. 23 mm, Actual Outside Dia. 23 mm, FDA Approved Not FDA Compliant, Application Standard