  • Mfr # PS-PC-SR-62
  • Zoro # G4472109
/ea
Key Features
Material
Polycarbonate
Color
Colorless
Shape
Rectangular
Tensile Strength Rating
Good
Grade
Scratch & UV Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PS-PC-SR-62
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Length
2 ft
Width
1 in
Thickness
0.062 in
Plastic Length Tolerance
+/-1.000 in
Plastic Width Tolerance
Plastic Thickness
0.0625 in
Plastic Length
24 in
Plastic Width
1 in
Nominal Size
1 in W x 24 in L
Details
Item
Polycarbonate Bar
Material
Polycarbonate
Color
Colorless
Shape
Rectangular
Tensile Strength Rating
Good
Grade
Scratch & UV Resistant
Standards
ASTM D3363-53
Durometer
Rockwell R120
Temp. Range
-40 Degrees to 240 Degrees F
Tensile Strength
9,700 psi
Plastic Density
0.043 lb/cu in
Friction Rating
Not Slippery
Temperature Range
-40 Degrees to 240 Degrees F
Water Absorption Rating
Corrosion and Chemical Resistance
Fair
Plastic Hardness Rating
Hard
Friction Coefficient
0.53
Plastic Hardness
Rockwell R120
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Machinability
Not Rated
Plastic Clarity
Clear
Impact Strength Rating
Excellent
Impact Strength
14.0 ft-lb/in
Wear Factor
Fair
Water Absorption
0.13 %
Maximum Temperature
240 Degrees F
UV Resistant
Yes
Plastic Thickness Tolerance
Backing Type
No Backing
Scratch-Resistant
Scratch-Resistant
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Light Transmission
85 %
Weight
0.06 lb
Flexural Modulus
Not Rated
Wear Rate
Rockwell Hardness
120 HRR
Coefficient of Thermal Expansion
UV-Resistant
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Dielectric Strength
FDA Compliance
Not FDA Compliant
Shore Hardness
88 Shore D
Description
Polycarbonate Bar, Polycarbonate, Scratch & UV Resistant, Plastic Length 24 in, Plastic Width 1 in, Plastic Thickness 0.0625 in, Colorless, Plastic Clarity Clear, Tensile Strength 9,700 psi, Impact Strength 14.0 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.53, Water Absorption 0.13 Percent, Plastic Density 0.043 lb/cu in, Corrosion and Chemical Resistance Fair