  • Zoro # G708662163
/ea
Key Features
Fitting Connection Type
NPT
Pipe Size (Fittings)
3"
Standards
ASTM A733
Maximum Operating Temperature
350 Degrees F
Thread Configuration
Threaded on One End
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
793N49
Zoro #
G708662163
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Pipe Size (Fittings)
3"
Outside Diameter
3 1/2 in
Overall Length
3 1/2 in
Nominal Pipe Size
3 in
Wall Thickness
0.216 in
Details
Fitting Connection Type
NPT
Item
Nipple
Standards
ASTM A733
Maximum Operating Temperature
350 Degrees F
Thread Configuration
Threaded on One End
Material Grade
Grade B
Material
Steel
Manufacture Location
Globally Sourced
Pipe Weld Type
Electric Resistance Weld
Fitting Compatibility
Schedule 40
Side B Connection Type
Unthreaded
Minimum Operating Temperature
-20 Degrees F
Side A Thread Type
Metal Pipe Construction
Welded
Side A Gender
Male
Application
Air, Natural Gas, Non-Potable Water
Finish/Coating
Black
Maximum Operating Pressure
300 psi @ 150 Degrees F
Maximum Steam Pressure
150 psi @ 350 Degrees F
Schedule
Schedule 40
Side A Connection Type
Threaded
Description
Pipe Nipple, Application Air, Gases, Non-Potable Water, Finish/Coating Black, Fitting Compatibility Schedule 40, Manufacture Location Globally Sourced, Material Steel, Material Grade Grade B, Maximum Operating Pressure 300 psi @ 150 Degrees F, Maximum Operating Temperature 350 Degrees F, Maximum Steam Pressure 150 psi @ 350 Degrees F, Metal Pipe Construction Welded, Minimum Operating Temperature -20 Degrees F, Nominal Pipe Size 3 in, Outside Diameter 3 1/2 in, Overall Length 3 1/2 in