  • Mfr # 03P.188X12-48
  • Zoro # G1910447
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
21,000 psi
Thickness
0.188 in
Temper
H14
Alloy Type - Aluminum
3003
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
03P.188X12-48
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.188 in
Length Tolerance
Width Tolerance
Width
12"
Length
48"
Thickness (Decimal)
0.188 in
Width and Length
12 in x 48 in
Overall Width
12 in
Overall Length
4 ft
Details
Item
Aluminum Sheet
Material
Aluminum
Yield Strength
21,000 psi
Temper
H14
Alloy Type - Aluminum
3003
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Plate Stock
Type
Corrosion Resistant
Hardness Scale
BHN
Alloy Type
Thickness Tolerance
Standards
AMS 4008, ASTM B209, QQ-A-250/2
Typical Tensile Strength (PSI)
22,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
21,000 psi
Finish
Mill
Typical Hardness
40
Tensile Strength
22,000 psi
Gauge
0.1875 in
Shape Type
Sheet
Minimum Temperature
-300 Degrees F
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Maximum Temperature
300 Degrees F
Brinell Hardness
40 BHN
Fabrication
Cold Rolled
Shape
Sheet
Rockwell Hardness
40 HRB
Mechanical Finish
Mill
Material Grade
Straightness Tolerance
Not Rated
Tolerance Rating
Standard
Vickers Hardness
Not Rated
Heat Treatment
Tempered
Appearance
Mirror Like
Coating
Plain
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Galvanized
Not Galvanized
Flatness Tolerance
+/-0.1 in
Elongation
6 %
Description
Aluminum Sheet, Material Aluminum, Material Grade 3003, Temper H14, Sheet, Overall Length 4 ft, Length Tolerance +/-0.125 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +/-0.125 in, Thickness 0.188 in, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 21,000 psi, Tensile Strength 22,000 psi, Brinell Hardness 40 BHN, Rockwell Hardness 40 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included