  • Mfr # 61P.190X12-24
  • Zoro # G3362283
Yield Strength
40,000 psi
Thickness
0.188 in
Temper
T6
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Plate Stock
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
61P.190X12-24
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.188 in
Length Tolerance
Length
24"
Width and Length
12 in x 24 in
Thickness (Decimal)
0.188 in
Width Tolerance
Width
12"
Overall Width
12 in
Overall Length
24 in
Details
Item
Aluminum Sheet
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6
Plate Stock
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Alloy Type
6061
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Standards
AMS 4027, ASTM B209, QQ-A-250/11
BHN
Type
Corrosion Resistant
Alloy Type - Aluminum
6061
Gauge
0.1875 in
Tensile Strength
45,000 psi
Heat Treatable
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Shape Type
Sheet
95 BHN
Maximum Temperature
300 Degrees F
Material Grade
Fabrication
Cold Rolled
Shape
Sheet
Heat Treatment
Tempered
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Flatness Tolerance
+/-0.1 in
Straightness Tolerance
Not Rated
Coating
Plain
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Description
Aluminum Sheet, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T6, Sheet, Overall Length 24 in, Length Tolerance +/-0.125 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +/-0.125 in, Thickness 0.188 in, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, Brinell Hardness 95 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included