  • Mfr # 61P.25X24-24
  • Zoro # G1665553
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
66,000 psi
Thickness
0.25 in
Temper
T651
Typical Yield Strength (PSI)
66,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
61P.25X24-24
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.25 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Thickness (Decimal)
0.25 in
Width and Length
24 in x 24 in
Width
24"
Length
24"
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Width
24 in
Overall Length
24 in
Details
Item
Aluminum Plate
Material
Aluminum
Yield Strength
66,000 psi
Temper
T651
Typical Yield Strength (PSI)
66,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
67,500 psi
Standards
AMS 4027, ASTM BB209, QQ-A-250/11
Alloy Type - Aluminum
6061
Typical Hardness
150
Alloy Type
6061
Finish
Mill
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Plate Stock
Thickness Tolerance
+/-0.012 in
Type
Corrosion Resistant
Hardness Scale
BHN
Tensile Strength
67,500 psi
Gauge
0.25 in
Heat Treatable
Heat Treatable
Minimum Temperature
500 Degrees F
System of Measurement
Inch
Brinell Hardness
150 BHN
Heat Treatment
Annealed
Material Grade
Fabrication
Hot Rolled
Mechanical Finish
Mill
Appearance
Plain
Vickers Hardness
Not Rated
Shape
Plate
Straightness Tolerance
Not Rated
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Maximum Temperature
700 Degrees F
Rockwell Hardness
75 HRB
Tolerance Rating
Standard
Shape Type
Plate
Galvanized
Not Galvanized
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Elongation
14 %
Flatness Tolerance
+/-0.1 in
Coating
Plain
Description
Aluminum Plate, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Plate, Overall Length 24 in, Length Tolerance +0.125 in/0 in, Overall Width 24 in, Width Tolerance +0.125 in/0 in, Thickness 0.25 in, Thickness Tolerance +/-0.012 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 66,000 psi, Tensile Strength 67,500 psi, Brinell Hardness 150 BHN, Rockwell Hardness 75 HRB