  • Mfr # 61P.75X24-24
  • Zoro # G3366657
/ea
Free Shipping & Returns
Yield Strength
40,000 psi
Thickness
0.75 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
61P.75X24-24
Thickness
0.75 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Width and Length
24 in x 24 in
Width
24"
Thickness (Decimal)
0.75 in
Length
24"
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Width
24 in
Overall Length
24 in
Yield Strength
40,000 psi
Standards
AMS 4027, AMS QQ-A-250, ASTM B209
Typical Tensile Strength (PSI)
67,500 psi
Thickness Tolerance
+0.031 in/0 in
Typical Yield Strength (PSI)
66,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Gauge
0.75 in
Brinell Hardness
95 BHN
Maximum Temperature
300 Degrees F
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Fabrication
Cold Rolled
Heat Treatment
Tempered
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Description
Aluminum Plate, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Plate, Overall Length 24 in, Length Tolerance +0.125 in/0 in, Overall Width 24 in, Width Tolerance +0.125 in/0 in, Thickness 0.75 in, Thickness Tolerance +0.031 in/0 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, Brinell Hardness 95 BHN, Rockwell Hardness 75 HRB