  • Mfr # 03TP.063X12-12
  • Zoro # G2832383
/ea
Key Features
Alloy Type
3003
Temper
H22
Length
1 ft
Width
1 ft
Thickness
0.063 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
03TP.063X12-12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length
Width
Thickness
0.063 in
Width Tolerance
Length Tolerance
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
Details
Alloy Type
3003
Temper
H22
Typical Tensile Strength
23,000 psi
Finish
Bright
Pattern
Tread
Item
Aluminum Tread Plate
Typical Yield Strength
20,000 psi
Standards
ASTM B209
Thickness Tolerance
Material
Aluminum
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Material Grade
Appearance
Bright
Weight
1.04 lb
Vickers Hardness
Not Rated
Yield Strength
20,000 psi
Shape
Plate
Tensile Strength
23,000 psi
Application
Heat Treatment
Tempered
Mounting Hardware Included
No
Texture
Textured
Rockwell Hardness
Not Rated
Brinell Hardness
40
For Use Outdoors
Yes
Heat Treatable
Heat Treatable
Mechanical Finish
Polished
Minimum Temperature
Maximum Temperature
System of Measurement
Inch
For Use Indoors/Outdoors
Indoor, Outdoor
Galvanized
Not Galvanized
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Description
Aluminum Tread Plate, Aluminum, 3003, H22, Plate, Texture Textured, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 12 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 0.063 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.006 in, Mounting Hardware Included No, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Polished, Yield Strength 20,000 psi, Tensile Strength 23,000 psi, 40 Brinell Hardness, Not Rated Rockwell Hardness