  • Mfr # 03TP.125X12-48
  • Zoro # G2958584
/ea
Key Features
Alloy Type
3003
Temper
H22
Length
4 ft
Width
1 ft
Thickness
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
03TP.125X12-48
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length
4 ft
Width
1 ft
Thickness
0.125 in
Length Tolerance
Width Tolerance
Overall Width
12 in
Overall Length
Details
Alloy Type
3003
Temper
H22
Typical Tensile Strength
23,000 psi
Finish
Bright
Pattern
Tread
Item
Aluminum Tread Plate
Material
Aluminum
Thickness Tolerance
Standards
ASTM B209
Typical Yield Strength
20,000 psi
Appearance
Bright
Texture
Textured
Yield Strength
20,000 psi
Mounting Hardware Included
No
Weight
8.22 lb
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Heat Treatable
Heat Treatable
Material Grade
Heat Treatment
Tempered
Vickers Hardness
Not Rated
Maximum Temperature
Not Rated
System of Measurement
Inch
Brinell Hardness
40
Tensile Strength
23,000 psi
Application
Rockwell Hardness
Minimum Temperature
Shape
Plate
For Use Outdoors
Yes
Mechanical Finish
Polished
For Use Indoors/Outdoors
Indoor, Outdoor
Galvanized
Not Galvanized
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Description
Aluminum Tread Plate, Aluminum, 3003, H22, Plate, Texture Textured, 4 ft Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 12 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.013 in, Mounting Hardware Included No, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Polished, Yield Strength 20,000 psi, Tensile Strength 23,000 psi, 40 Brinell Hardness, Not Rated Rockwell Hardness