  • Mfr # PT304810/12PN95
  • Zoro # G4305668
/ea
See details
Key Features
Overall Height
43 1/4 in
Overall Width
30 3/8 in
Color
Gray
Load Capacity
1,750 lb
Handle Type
Removable Raised
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PT304810/12PN95
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Height
Overall Length
Overall Width
Deck LxWxH
48 in x 30 in x 13-7/8 in
Deck Length
48 in
Caster Wheel Width
(2) 3-1/2 in (2) 3-1/2 in
Deck Height
Caster Wheel Dia.
10 in, 12 in
Deck Width
30 in
Overall LxWxH
51-5/8 in x 30-3/8 in x 43-1/4 in
Caster Width
(2) 3-1/2 in (2) 3-1/2 in
Details
Color
Gray
Load Capacity
1,750 lb
Item
High-Capacity Steel-Deck Platform Truck
Handle Type
Removable Raised
Finish
Powder Coated
Frame Material
Steel
Caster Configuration
(2) Swivel, (2) Rigid
Assembled/Unassembled
Assembled
Number of Caster Wheels
4
Handle Pocket Location
Single End
Deck Material
Steel
Caster Wheel Material
Pneumatic
Gauge
12
Side Panel Type
No Side Panels
Caster Wheel Type
Pneumatic
Deck Gauge
12 ga
Deck Construction
Solid
Caster/Wheel Mounting Location
Standard
Number of Platforms
1
Deck Surface
Ribbed
Features
Easy to Assemble, Tubular Offset Handle Allows Easy Mobility
Lip Style
Flush
Frame Finish/Coating
Powder Coated
Caster Wheel/Tread Material
Phenolic
Deck Finish/Coating
Caster Mounting Type
Plate
Caster/Wheel Configuration
(2) Rigid, (2) Swivel
Description
Platform Truck, Load Capacity 1,750 lb, Overall Height 43 1/4 in, Overall Length 51 5/8 in, Overall Width 30 3/8 in, Deck Construction Solid, Deck Material Steel, Deck Finish/Coating Powder Coated, Deck Gauge 12 ga, Deck Height 13 7/8 in, Deck Length 48 in, Deck Width 30 in, Deck Surface Ribbed, Frame Material Steel, Frame Finish/Coating Powder Coated, Handle Type Removable Raised, Lip Style Flush, Lip Height Not Applicable, Side Panel Type No Side Panels, Number of Platforms 1, Color Gray