  • Mfr # PT24488/12PH95
  • Zoro # G4305710
/ea
See details
Key Features
Overall Height
40 3/4 in
Overall Length
51 5/8 in
Overall Width
Color
Gray
Load Capacity
3,000 lb
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PT24488/12PH95
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Height
Overall Length
Overall Width
Deck LxWxH
48 in x 24 in x 13-5/8 in
Deck Length
48 in
Caster Wheel Dia.
12 in, 8 in
Deck Height
Deck Width
24 in
Caster Wheel Width
(2) 2 in, (2) 2-1/2 in (2) 2 in
Overall LxWxH
51-5/8 in x 24-3/8 in x 40-3/4 in
Caster Width
Details
Color
Gray
Load Capacity
3,000 lb
Item
High-Capacity Steel-Deck Platform Truck
Handle Type
Removable Raised
Number of Caster Wheels
4
Deck Material
Steel
Caster Wheel Material
Phenolic
Assembled/Unassembled
Assembled
Caster Configuration
(2) Swivel, (2) Rigid
Gauge
12
Handle Pocket Location
Single End
Frame Material
Steel
Finish
Powder Coated
Caster Mounting Type
Plate
Lip Style
Flush
Deck Finish/Coating
Powder Coated
Caster/Wheel Mounting Location
Standard
Deck Gauge
12 ga
Caster Wheel Tread Type/Material
Pneumatic Rubber
Number of Platforms
1
Features
Easy to Assemble, Tubular Offset Handle Allows Easy Mobility
Side Panel Type
No Side Panels
Caster Wheel Type
Pneumatic
Frame Finish/Coating
Deck Surface
Smooth
Deck Construction
Solid
Caster/Wheel Configuration
(2) Rigid, (2) Swivel
Caster Wheel/Tread Material
Rubber
Description
Platform Truck, Load Capacity 3,000 lb, Overall Height 40 3/4 in, Overall Length 51 5/8 in, Overall Width 24 3/8 in, Deck Construction Solid, Deck Material Steel, Deck Finish/Coating Powder Coated, Deck Gauge 12 ga, Deck Height 13 5/8 in, Deck Length 48 in, Deck Width 24 in, Deck Surface Smooth, Frame Material Steel, Frame Finish/Coating Powder Coated, Handle Type Removable Raised, Lip Style Flush, Lip Height Not Applicable, Side Panel Type No Side Panels, Number of Platforms 1, Color Gray