  • Mfr # BULK-RS-P60-220
  • Zoro # G4799092
Key Features
Plastic Material
Polyurethane
Plastic Thickness
1/4"
Plastic Width
36"
Plastic Length
24"
Plastic Color
Amber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-P60-220
Dimensions
Plastic Thickness
1/4"
Plastic Width
36"
Plastic Length
24"
Thickness
Width
36"
Rubber Length
2 ft
Rubber Width
36 in
Rubber Thickness
1/4 in
Overall Width
24 in
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Polyurethane Sheet-60A-1/4"T x 36"W
Plastic Material
Polyurethane
Plastic Color
Tensile Strength (PSI)
3,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Tensile Strength
3,000 psi
Standards
ASTM D2000 GE 306
Elongation
450 %
Durometer
60A
Rubber Material
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Compression Set
25 %
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Amber, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Polyurethane, Standards ASTM D2000 GE 306, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 180 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -20 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 24 in, Tensile Strength 3,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in