  • Mfr # G15-1.00F-12X12
  • Zoro # G8334557
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Plastic Material
PTFE
Plastic Thickness
1.000"
Plastic Width
12"
Plastic Length
12"
Plastic Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
G15-1.00F-12X12
Country of Origin
Italy
Dimensions
Plastic Thickness
1.000"
Plastic Width
12"
Plastic Length
12"
Width Tolerance
+/-0.250 in
Length Tolerance
+/-0.500 in
Thickness
1.000"
Length
12"
Width
12"
Nominal Size
12 in W x 12 in L
Plastic Width Tolerance
Plastic Length Tolerance
Details
Item
Sheet Stock
Plastic Material
PTFE
Plastic Color
White
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Min. Temp. (F)
-400 Degrees F
Color
Material Color Family
Plastic Grouping
Sheet Stock
Impact Strength
3 ft-lb/in
Thickness Tolerance
Standards
AMS 3652, FDA, MIL-P-22241
Plastic Properties
Material Type
Standard Grade
Operating Temp. Range
-400 Degrees to 500 Degrees F
Tensile Strength
1,500 psi
Material
Shape
Square
Temperature Range
-350 Degrees to 550 Degrees F
Friction Rating
Very Slippery
Plastic Clarity
Opaque
Backing Type
No Backing
Wear Factor
Excellent
Maximum Temperature
550 Degrees F
Plastic Density
13.24 lb/cu ft
Water Absorption Rating
Excellent
Minimum Temperature
-350 Degrees F
Grade
Standard
Water Absorption
0.01 %
Friction Coefficient
0.08
Plastic Hardness
55D
Plastic Thickness Tolerance
Impact Strength Rating
Good
Corrosion and Chemical Resistance
Machinability
Not Rated
Tensile Strength Rating
Poor
UV Resistant
Yes
Weight
1.103 lb
Plastic Hardness Rating
Medium Soft
UV-Resistant
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Wear Rate
3.40 x 10^-4 cu mm/N-m
Fabrication
Molded
Dielectric Strength
80 kV/mm
Light Transmission
9 %
Shore Hardness
55 Shore D
Scratch-Resistant
Not Scratch-Resistant
Elongation
200 %
Flexural Modulus
0.04 GPa
Product Type
Plastic Sheet
Coefficient of Thermal Expansion
13 x 10^-5
Metal Detectable
Not Metal Detectable
FDA Compliance
Not FDA Compliant
Product Form
Sheet
Rockwell Hardness
50 HRR
Description
PTFE Sheet, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 12 in, Plastic Width 12 in, Plastic Thickness 1 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -350 Degrees to 550 Degrees F, Plastic Density 13.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D