  • Mfr # PIN301M10X60-BX
  • Zoro # G610042442
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PIN301M10X60-BX
Pin Diameter
11 mm
Shank Length
61 mm
Maximum Usable Length
54 mm
Maximum Hole Size
3.2 mm
Head Diameter
18 mm
Description
Clevis Pin, Product Type Precision Clevis Pin, Material Stainless Steel, Finish Black Oxide, Material Grade/Class 18-8, Head Type Headed, Head Diameter 18 mm, Maximum Usable Length 54 mm, Maximum Hole Size 3.2 mm, Number of Holes 1, Shank Length 60 mm, System of Measurement Metric, Standards RoHS Compliant, Head Diameter Tolerance +0.00/-0.38 mm, Material Quality Standards DFARS Compliant, Outside Diameter Tolerance -0.05/-0.10 mm, Pin Diameter 10 mm, Properties Corrosion Resistant