  • Mfr # PIN301M20X60-BX
  • Zoro # G610042497
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PIN301M20X60-BX
Pin Diameter
21 mm
Shank Length
61 mm
Head Diameter
30 mm
Maximum Hole Size
5 mm
Maximum Usable Length
49 mm
Finish
Black Oxide
Description
Clevis Pin, Product Type Precision Clevis Pin, Material Stainless Steel, Finish Black Oxide, Material Grade/Class 18-8, Head Type Headed, Head Diameter 30 mm, Maximum Usable Length 49 mm, Maximum Hole Size 5 mm, Number of Holes 1, Shank Length 60 mm, System of Measurement Metric, Standards RoHS Compliant, Head Diameter Tolerance +0.00/-0.38 mm, Material Quality Standards DFARS Compliant, Outside Diameter Tolerance -0.05/-0.10 mm, Pin Diameter 20 mm, Properties Corrosion Resistant