  • Mfr # PIN301M16X40-BX
  • Zoro # G410042352
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PIN301M16X40-BX
Pin Diameter
17 mm
Shank Length
41 mm
Maximum Usable Length
31 mm
Maximum Hole Size
4 mm
Head Diameter
25 mm
Description
Clevis Pin, Product Type Precision Clevis Pin, Material Stainless Steel, Finish Black Oxide, Material Grade/Class 18-8, Head Type Headed, Head Diameter 25 mm, Maximum Usable Length 31 mm, Maximum Hole Size 4 mm, Number of Holes 1, Shank Length 40 mm, System of Measurement Metric, Standards RoHS Compliant, Head Diameter Tolerance +0.00/-0.38 mm, Material Quality Standards DFARS Compliant, Outside Diameter Tolerance -0.05/-0.10 mm, Pin Diameter 16 mm, Properties Corrosion Resistant