  • Mfr # DB-MIC6-0250-06-12
  • Zoro # G015550733
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Flatness Tolerance
Not Rated
System of Measurement
Inch
Tensile Strength
Not Rated
Rockwell Hardness
27 HRB
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DB-MIC6-0250-06-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Length Tolerance
+/-0.002 in
Overall Width
6 in
Width Tolerance
+/-0.002 in
Thickness
0.25 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Flatness Tolerance
System of Measurement
Inch
Tensile Strength
Rockwell Hardness
27 HRB
Includes Material Certificate
Heat Treatment
Annealed
Tolerance Rating
Tight
Fabrication
Cast
Mechanical Finish
Mill
Thickness Tolerance
Brinell Hardness
70 HBW
Material
Aluminum
Galvanized
Not Galvanized
Material Grade
MIC-6
Straightness Tolerance
Yield Strength
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, MIC-6, Not Applicable, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance Not Rated, Fabrication Cast, Heat Treatment Annealed, Mechanical Finish Mill, Yield Strength Not Rated, Tensile Strength Not Rated, 70 HBW Brinell Hardness, 27 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards Not Applicable