  • Mfr # DB-MIC6-0313-06-12
  • Zoro # G815550599
Key Features
Brinell Hardness
70 HBW
Width Tolerance
+/-0.002 in
Flatness Tolerance
Not Rated
Length Tolerance
+/-0.002 in
Overall Width
6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DB-MIC6-0313-06-12
Overall Width
6 in
Overall Length
12 in
Thickness
0.313 in
Aluminum Precision Blank
Brinell Hardness
70 HBW
Flatness Tolerance
Not Rated
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Mechanical Finish
Mill
Thickness Tolerance
Aluminum
Tensile Strength
Rockwell Hardness
28 HRB
Tolerance Rating
Tight
Fabrication
Cast
Yield Strength
Galvanized
Not Galvanized
Heat Treatment
Annealed
Straightness Tolerance
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, MIC-6, Not Applicable, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.313 in Thickness, Thickness Tolerance Not Rated, Fabrication Cast, Heat Treatment Annealed, Mechanical Finish Mill, Yield Strength Not Rated, Tensile Strength Not Rated, 70 HBW Brinell Hardness, 28 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards Not Applicable