  • Mfr # DB-MIC6-0625-06-12
  • Zoro # G815549487
Key Features
Mechanical Finish
Mill
Tensile Strength
Not Rated
Overall Width
6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DB-MIC6-0625-06-12
Overall Width
6 in
Thickness
0.625 in
Overall Length
12 in
Aluminum Precision Blank
Mechanical Finish
Mill
Tensile Strength
Not Rated
Aluminum
Yield Strength
Material Certificate with Lot Number
Rockwell Hardness
31 HRB
Heat Treatment
Annealed
Galvanized
Not Galvanized
Thickness Tolerance
Tolerance Rating
Tight
Fabrication
Cast
Straightness Tolerance
Flatness Tolerance
Brinell Hardness
70 HBW
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, MIC-6, Not Applicable, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.625 in Thickness, Thickness Tolerance Not Rated, Fabrication Cast, Heat Treatment Annealed, Mechanical Finish Mill, Yield Strength Not Rated, Tensile Strength Not Rated, 70 HBW Brinell Hardness, 31 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards Not Applicable