  • Mfr # DB-MIC6-0875-12-36
  • Zoro # G615549731
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
0.875 in
Shape
Plate
Material Grade
MIC-6
Overall Length
36 in
Width Tolerance
+/-0.002 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DB-MIC6-0875-12-36
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.875 in
Overall Length
36 in
Width Tolerance
Overall Width
12 in
Length Tolerance
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Shape
Plate
Material Grade
MIC-6
Fabrication
Cast
System of Measurement
Inch
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Material
Aluminum
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade MIC-6, Overall Length 36 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.875 in, Fabrication Cast, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch