  • Mfr # MB-6061-0315-02-12
  • Zoro # G615549939
Thickness
0.315 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MB-6061-0315-02-12
Thickness
0.315 in
Overall Length
12 in
Overall Width
2 in
Elongation
17 %
T651
Shape
Plate
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 12 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 2 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.315 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch