  • Mfr # MB-6061-0394-06-24
  • Zoro # G815573932
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Temper
T651
Yield Strength
40 ksi
Thickness
0.394 in
Width Tolerance
+/-0.002 in
Thickness Tolerance
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MB-6061-0394-06-24
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.394 in
Width Tolerance
Length Tolerance
Overall Width
6 in
Overall Length
24 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Temper
T651
Yield Strength
40 ksi
Thickness Tolerance
Material
Aluminum
Tensile Strength
45 ksi
Rockwell Hardness
60 HRB
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Elongation
17 %
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Fabrication
Hot Rolled
Straightness Tolerance
Not Rated
Heat Treatment
Tempered
Brinell Hardness
95 HBW
Tolerance Rating
Tight
Material Grade
6061
System of Measurement
Inch
Heat Treatable
Heat Treatable
Galvanized
Not Galvanized
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.394 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number