  • Mfr # MB-6061-0787-02-24
  • Zoro # G415573899
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Width Tolerance
+/-0.002 in
Material
Aluminum
Temper
T651
Tensile Strength
45 ksi
Yield Strength
40 ksi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MB-6061-0787-02-24
Country of Origin
United States
Dimensions
Width Tolerance
+/-0.002 in
Length Tolerance
Thickness
0.787 in
Overall Length
24 in
Overall Width
2 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Material
Aluminum
Temper
T651
Tensile Strength
45 ksi
Yield Strength
40 ksi
Thickness Tolerance
Straightness Tolerance
Not Rated
Heat Treatment
Tempered
Galvanized
Not Galvanized
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
System of Measurement
Inch
Brinell Hardness
95 HBW
Tolerance Rating
Tight
Elongation
17 %
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Fabrication
Hot Rolled
Heat Treatable
Heat Treatable
Material Grade
6061
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Rockwell Hardness
60 HRB
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.787 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number