  • Mfr # MB-6061-1181-06-24
  • Zoro # G215574140
Thickness
1.181 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MB-6061-1181-06-24
Thickness
1.181 in
Length Tolerance
Overall Length
24 in
Overall Width
6 in
40 ksi
Brinell Hardness
95 HBW
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Fabrication
Hot Rolled
Rockwell Hardness
60 HRB
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Elongation
17 %
Corrosion-Resistant
Galvanized
Not Galvanized
Heat Treatable
Heat Treatable
Straightness Tolerance
Not Rated
Tolerance Rating
Tight
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 1.181 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number