  • Mfr # MG-6061-0236-02-12
  • Zoro # G115574370
/ea
Key Features
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Material
Aluminum
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Temper
T651
Yield Strength
40 ksi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MG-6061-0236-02-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.236 in
Overall Width
2 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Material
Aluminum
Thickness Tolerance
Temper
T651
Yield Strength
40 ksi
Tensile Strength
45 ksi
Fabrication
Hot Rolled
Tolerance Rating
Tight
Brinell Hardness
95 HBW
Galvanized
Not Galvanized
Material Grade
6061
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Rockwell Hardness
60 HRB
System of Measurement
Inch
Mechanical Finish
Precision Ground
Elongation
17 %
Heat Treatable
Heat Treatable
Heat Treatment
Tempered
Straightness Tolerance
Not Rated
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 2 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.236 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number