  • Mfr # MG-6061-0236-02-24
  • Zoro # G015574357
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.236 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MG-6061-0236-02-24
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.236 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Length
24 in
Overall Width
2 in
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Elongation
17 %
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 24 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 2 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.236 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number