  • Mfr # MG-6061-0315-06-12
  • Zoro # G615574344
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MG-6061-0315-06-12
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.315 in
Overall Length
12 in
Overall Width
6 in
Aluminum
Galvanized
Not Galvanized
Heat Treatable
Heat Treatable
Tolerance Rating
Tight
Fabrication
Hot Rolled
Material Certificate with Lot Number
Straightness Tolerance
Not Rated
Rockwell Hardness
60 HRB
Brinell Hardness
95 HBW
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
System of Measurement
Inch
Mechanical Finish
Precision Ground
Elongation
17 %
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.315 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number