  • Mfr # MG-6061-0394-06-12
  • Zoro # G915574754
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.394 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MG-6061-0394-06-12
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.394 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Width
6 in
Overall Length
12 in
Elongation
17 %
Straightness Tolerance
Not Rated
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Galvanized
Not Galvanized
Brinell Hardness
95 HBW
Tolerance Rating
Tight
Fabrication
Hot Rolled
Rockwell Hardness
60 HRB
Mechanical Finish
Precision Ground
Material Certificate with Lot Number
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.394 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number