  • Mfr # MG-6061-0591-02-24
  • Zoro # G715574657
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Tensile Strength
45 ksi
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Yield Strength
40 ksi
Material
Aluminum
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MG-6061-0591-02-24
Country of Origin
United States
Dimensions
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.591 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Length
24 in
Overall Width
2 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Tensile Strength
45 ksi
Thickness Tolerance
Yield Strength
40 ksi
Material
Aluminum
Temper
T651
Galvanized
Not Galvanized
Mechanical Finish
Precision Ground
Straightness Tolerance
Not Rated
Material Grade
6061
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Fabrication
Hot Rolled
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
System of Measurement
Inch
Heat Treatment
Tempered
Elongation
17 %
Heat Treatable
Heat Treatable
Rockwell Hardness
60 HRB
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Brinell Hardness
95 HBW
Tolerance Rating
Tight
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 24 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 2 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.591 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number