  • Mfr # MG-6061-0787-06-24
  • Zoro # G015574876
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MG-6061-0787-06-24
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.787 in
Overall Width
6 in
Overall Length
24 in
T651
Fabrication
Hot Rolled
Straightness Tolerance
Not Rated
Brinell Hardness
95 HBW
Material Certificate with Lot Number
Tolerance Rating
Tight
Rockwell Hardness
60 HRB
Elongation
17 %
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Galvanized
Not Galvanized
Mechanical Finish
Precision Ground
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 24 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.787 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number