  • Mfr # MG-6061-0984-02-12
  • Zoro # G515573836
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MG-6061-0984-02-12
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.984 in
Overall Width
2 in
Overall Length
12 in
45 ksi
Fabrication
Hot Rolled
Rockwell Hardness
60 HRB
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Brinell Hardness
95 HBW
Inch
Straightness Tolerance
Not Rated
Mechanical Finish
Precision Ground
Galvanized
Not Galvanized
Tolerance Rating
Tight
Elongation
17 %
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 2 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.984 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number