  • Mfr # MG-6061-0984-04-24
  • Zoro # G715573902
Thickness
0.984 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MG-6061-0984-04-24
Thickness
0.984 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Width
4 in
Overall Length
24 in
40 ksi
Tolerance Rating
Tight
Galvanized
Not Galvanized
Material Grade
6061
Mechanical Finish
Precision Ground
Elongation
17 %
Heat Treatable
Heat Treatable
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
System of Measurement
Inch
Straightness Tolerance
Not Rated
Brinell Hardness
95 HBW
Rockwell Hardness
60 HRB
Fabrication
Hot Rolled
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 24 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.984 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number